| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 4m depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 4.40m x 3.40m |
| Foundation Size | 4.20m x 3.20m |
| Cabin Width | 440cm |
| Cabin Depth | 340cm |
| Cabin Height | 263cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 2 Areas |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 159cm x 194cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Bolton 4.40m x 3.40m + 2.23m
€11,820.84 Original price was: €11,820.84.€8,865.63Current price is: €8,865.63.
This 58mm log cabin is double glazed and ideal for a Garden office or extra accommodation for your family and friends.
The Bolton Log Cabin features as standard:
-
58mm thick interlocking wall logs
-
Conical tongue and groove for stability
-
Double door PVC
- Three double windows PVC
- 2.00m Veranda
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 18mm Tongue and Groove Roof Boards
- Instruction manual
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 4.40m x 340m plus 2.00m veranda.
-
Footprint: 5.43m x 4.20m
- Internal Dimensions: 4.08m x 3.08m
-
Ridge Height: 2.63m
-
Eaves Height: 2.16m
-
Front Veranda: 2.00m
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.7002
Categories Bespoke Log Cabins, Multi Purpose Cabin, Office Log Cabin
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Big Ben 5.50m + 3.80m x 4.00m
€20,469.20Original price was: €20,469.20.€15,351.90Current price is: €15,351.90. -
Log Cabin Maynooth 13.21m x 10.44m
€61,660.87Original price was: €61,660.87.€46,245.65Current price is: €46,245.65. -
Log Cabin Freshford 8.00m x 12.50m x 2.00m Overhang
€59,935.91Original price was: €59,935.91.€44,951.94Current price is: €44,951.94.






Reviews
There are no reviews yet.