| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 4m depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 4.40m x 3.40m |
| Cabin Width | 440cm |
| Cabin Depth | 340cm |
| Cabin Height | 263cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 3 Areas |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 159cm x 194cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Coventry 4.40m x 3.40m
€15,330.00 Original price was: €15,330.00.€11,497.50Current price is: €11,497.50.
The Coventry Log Cabin features as standard:
-
58mm interlocking wall logs
-
Triple conical tongue and groove for stability
-
PVC Double door
- Three PVC double windows – Tilt and turn operation.
- 2.00m Veranda
- 1.50m Shed
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 18mm Tongue and Groove Roof Boards
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 4.40m x 3.40m plus 1.54m Shed plus 2.0m veranda
-
Overall this cabin measures 5.90m x 5.63m
-
Footprint: 4.20m x 3.20m plus 1.44m shed plus 2.0m veranda
-
Internal Cabin Dimensions: 4.08m x 3.08m
-
Internal Compartment Dimensions: 1.58m x 3.08m
-
Ridge Height: 2.63m
-
Eaves Height: 2.16m
-
Front Veranda: 2.0om
-
Shed Area width: 1.54m
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.7003
Categories Bespoke Log Cabins, Multi Purpose Cabin
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Cann 6.00m x 4.15m
€17,846.48Original price was: €17,846.48.€13,384.86Current price is: €13,384.86. -
Log Cabin Kay 5.95m x 8.00m
€28,935.75Original price was: €28,935.75.€21,701.82Current price is: €21,701.82. -
Log Cabin Letterkenny 11.20m x 5.95m
€44,374.85Original price was: €44,374.85.€33,281.14Current price is: €33,281.14.






Reviews
There are no reviews yet.