| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 6m depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 5.40m x 5.40m |
| Foundation Size | 5.20m x 5.20m |
| Cabin Width | 540cm |
| Cabin Depth | 540cm |
| Cabin Height | 263cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 159cm x 194cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Newcastle 5.40m x 4.40m + 90cm Overhang
€11,465.54 Original price was: €11,465.54.€8,599.15Current price is: €8,599.15.
A substantial log cabin of 5.40m x 4.40m, the Newcastle offers a huge amount of space.
The Newcastle Log Cabin features as standard:
-
58mm interlocking wall logs
-
Conical tongue and groove for stability
-
PVC Double door and windows
- Opening window to the side – Tilt and Turn
- Double three-quarter height glazed door
- Three-quarter height from windows flanking the door.
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 18mm Tongue and Groove Roof Boards
- Instruction manual
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 5.40m x 4.40m
-
Footprint: 5.20m x 4.20m
-
Internal Dimensions: 5.08m x 4.08m
- Eaves wall height: 2.16m
-
Ridge Height: 2.63m
-
Font Canopy: 90cm
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.7013
Categories Bespoke Log Cabins, Garden Log Cabin, Multi Purpose Cabin, Office Log Cabin
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Ollie 7.27m x 4.94m
€23,602.18Original price was: €23,602.18.€17,701.64Current price is: €17,701.64. -
Log Cabin Blackpool 4.40m x 3.40m + 0.80m Overhang
€10,565.45Original price was: €10,565.45.€7,924.09Current price is: €7,924.09. -
Log Cabin Hatta 3.80m (+2.98m Porch) x 3.80m (+2.98m Porch)
€18,133.00Original price was: €18,133.00.€13,599.75Current price is: €13,599.75.






Reviews
There are no reviews yet.