| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Width | Log Cabins up to 4m wide |
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 3m depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 4.00m x 3.00m |
| Foundation Size | 3.80m x 2.80m |
| Cabin Width | 400cm |
| Cabin Depth | 300cm |
| Cabin Height | 259cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 159cm x 188cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Rorik 4.00m x 3.00m + 90cm Overhang
€8,548.77 Original price was: €8,548.77.€6,411.58Current price is: €6,411.58.
The Rorik Log Cabin features as standard:
-
58mm interlocking wall logs
-
Double conical tongue and groove for stability
-
PVC Double door half-glazed door
- One large PVC opening window.
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 16mm Tongue and Groove Roof Boards
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 4.00m x 3.00m
-
Footprint: 3.80 x 2.80m
-
Internal Dimensions: 3.68m x 2.68m
-
Canopy size: 0.90cm
-
Ridge Height: 2.59m
-
Eaves Height: 2.07m
-
Door height including frame: 188cm
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.0831
Categories Bespoke Log Cabins, Multi Purpose Cabin, Office Log Cabin
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Cashel 16.00m x 4.00m MT Overhang
€64,257.52Original price was: €64,257.52.€48,193.14Current price is: €48,193.14. -
Log Cabin Edelweiss 6.00m x 5.10m
€24,229.08Original price was: €24,229.08.€18,171.80Current price is: €18,171.80. -
Log Cabin Zarla 9.07m x 13.66m
€83,848.80Original price was: €83,848.80.€62,886.60Current price is: €62,886.60.






Reviews
There are no reviews yet.