| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 6m depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 5.40m x 9.63m |
| Foundation Size | 5.20m x 9.43m |
| Cabin Width | 540cm |
| Cabin Depth | 520cm |
| Cabin Height | 259cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 2 Areas |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 159cm x 188cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Sheffield 5.40m x 5.40m + 4.23m Veranda
€14,923.91 Original price was: €14,923.91.€11,192.94Current price is: €11,192.94.
The Sheffield 58mm Log cabin measures 5.40m x 5.40m with a very large veranda of 4.23m
-
58mm interlocking wall logs
-
Double conical tongue and groove for stability
-
PVC Double door
- Opening PVC window in the sidewall – Tilt and turn
- 4.17m Veranda
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 18mm Tongue and Groove Roof Boards
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 5.40m x 5.40m plus 4.23m Verandah.
-
Overall this log cabin is 5.40 x 9.63m
-
Footprint: 5.20m x 9.43m
-
Internal Dimensions: 5.08m x 5.08m
-
Ridge Height: 2.59m
-
Eaves Height: 2.15m
-
Front Verandah: 4.17m
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.7015
Category Bespoke Log Cabins
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Rune 5.95m x 5.95m + 2.00m
€17,552.66Original price was: €17,552.66.€13,164.50Current price is: €13,164.50. -
Log Cabin Cann 6.00m x 4.15m
€17,846.48Original price was: €17,846.48.€13,384.86Current price is: €13,384.86. -
Log Cabin Kay 5.95m x 8.00m
€28,935.75Original price was: €28,935.75.€21,701.82Current price is: €21,701.82.






Reviews
There are no reviews yet.