| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Width | Log Cabins up to 4m wide |
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 4m depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 4.00m x 4.00m |
| Foundation Size | 3.80m x 3.80m |
| Cabin Width | 400cm |
| Cabin Depth | 400cm + 140cm |
| Cabin Height | 250cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 154cm x182cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Stian 4.00m x 4.00m + 1.40m Overhang
€9,363.33 Original price was: €9,363.33.€7,022.51Current price is: €7,022.51.
PVC Double glazed with PVC double opening doors which can be placed on either side as required.
The Stian Log Cabin features as standard:
-
58mm interlocking wall logs
-
Double conical tongue and groove for stability
-
PVC Double door half-glazed door
- One PVC large opening window.
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 16mm Tongue and Groove Roof Boards
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 4.00m x 4.00m
-
Footprint: 3.80m x 3.80m
-
Internal Dimensions: 3.68m x 3.68m
-
Canopy size: 1.40cm
-
Ridge Height: 2.50m
-
Eaves height 2.02m
-
Overhang to the back: 200mm
-
Overhang to one side +-300mm
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.0832
Categories Bespoke Log Cabins, Multi Purpose Cabin, Office Log Cabin
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Freshford 8.00m x 12.50m x 2.00m Overhang
€59,935.91Original price was: €59,935.91.€44,951.94Current price is: €44,951.94. -
Log Cabin Kay 5.95m x 8.00m
€28,935.75Original price was: €28,935.75.€21,701.82Current price is: €21,701.82. -
Log Cabin Letterkenny 11.20m x 5.95m
€44,374.85Original price was: €44,374.85.€33,281.14Current price is: €33,281.14.






Reviews
There are no reviews yet.