| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Wood Type | Impregnated Pinewood |
| Gazebo Width | Gazebos up to 4m wide |
| Gazebo Depth | Gazebos up to 4m depth |
| Gazebo Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 4.00m Diameter |
| Cabin Width | 400cm |
| Cabin Depth | 400cm |
| Cabin Height | 270cm |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Pyramid Roof |
Large Hexagonal Gazebo 4.00m Diameter
€2,594.91 Original price was: €2,594.91.€1,946.19Current price is: €1,946.19.
Designed as an open structure, combine with trellis or side panels for a more enclosed, cosy feel. Alternatively, add a decorative element using top concave lattice panels (not included) as demonstrated in the main image.
The Large Hexagonal Gazebo features as standard:
- Pressure-treated pine timber
- Hexagonal posts 95mm posts
- Instruction manual
Dimensions:
- Exterior Dimension: 4m diameter
- Ridge Height: approximately 2.70m
- Distance between uprights: 1.80m
Although this wooden gazebo is pressure treated (meaning it will last for years without rotting) it will still benefit from a weatherproof treatment to keep it looking really good or leave it as is and enjoy the weathering process.
We highly recommend roof shingles with your Gazebo: The overall finish is transforming your product into a superior Gazebo. Shingles will last for a minimum of 15 years and it is very unlikely you will ever need to replace them. Please note roof felt will need replaced regularly every 2 – 3 years.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Bergen XL – Type 6 9.89m x 4.52m
€13,696.85Original price was: €13,696.85.€10,272.64Current price is: €10,272.64. -
DIY Flat Roof Wezep 5.00m x 3.70m
€5,834.38Original price was: €5,834.38.€4,375.78Current price is: €4,375.78. -
DIY Flat Roof Maaseik 6.00m x 3.00m
€3,625.42Original price was: €3,625.42.€2,719.07Current price is: €2,719.07.

Reviews
There are no reviews yet.