| Wood Type | Spruce, Untreated |
|---|---|
| Log Cabin Width | Above 6 meters wide |
| Log Cabin Depth | Above 6 meters depth |
| Log Cabin Height | Over 2.5m Height |
| Cabin Width | 900cm |
| Cabin Depth | 964cm |
| Cabin Height | 323cm |
| Log Cabin Thickness | 70mm Logs |
| Windows | PVC Window & Doors |
Log Cabin Gorey 9.00m x 9.64m
€65,317.80 Original price was: €65,317.80.€48,988.35Current price is: €48,988.35.
This magnificent 3 bedroom Log cabin is a perfect option for anyone looking for a timber home. Part of our ‘residential range’, this Beaver log cabin features a large open plan living/kitchen space, 3 bedrooms and a bathroom. Featuring 2 entrances (front door and back door) and 2 porches, this is a wooden home made to a high quality for Irish residents. Finished off with PVC double glazed windows and doors and beautiful roof shingles, this is a real eye-catcher!
This building is manufactured using quality Spruce logs, these offer a tight wood grain and ultimately a durable garden building. All timber is specially selected for the interlocking construction and for the highest quality finish, Beaver log cabins do not feature mixing of timber varieties.
The G0110 Log Cabin features a combination of thick 70mm interlocking wall logs and PVC double glazing – together these provide a natural warmth to make use of your cabin all year.
This log cabin is available as a flat pack delivery for self-assembly, or as a turnkey option ready to use!
The G0110 Log Cabin features as standard:
- 70mm interlocking wall logs
- 28mm Floorboards
- 25mm Roof boards
- Triple conical tongue and groove for stability
- PVC windows and doors
- Roofing felt and shingles
- Wind and watertight connections
Dimensions:
- Overall Dimensions: 9.00m x 9.64m
- Ridge Height: 3.23m
- Eaves Height: 2.30m
Quality check:
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- No Mixed timbers known as Spruce and Pine mix
- Slow grown Spruce
- Wind and Watertight Log Connection
- Dutch Standards
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log cabin Mullingar 8.50m x 7.90m
€40,108.75Original price was: €40,108.75.€30,081.57Current price is: €30,081.57. -
Log Cabin Hatta 3.80m (+2.98m Porch) x 3.80m (+2.98m Porch)
€18,133.00Original price was: €18,133.00.€13,599.75Current price is: €13,599.75. -
Log Cabin Blackpool 4.40m x 3.40m + 0.80m Overhang
€10,565.45Original price was: €10,565.45.€7,924.09Current price is: €7,924.09.




Reviews
There are no reviews yet.