| Wood Type | Spruce, Untreated |
|---|---|
| Log Cabin Width | Above 6 meters wide |
| Log Cabin Height | Under 2.5m Height |
| Foundation Size | 6.58m x 6.58m |
| Cabin Width | 368cm+310cm |
| Cabin Depth | 368cm+310cm |
| Cabin Height | 238cm |
| Log Cabin Thickness | 45mm Logs |
| Windows | 4 (Can Be Opened) |
Log Cabin Hatta 3.80m (+2.98m Porch) x 3.80m (+2.98m Porch)
€18,133.00 Original price was: €18,133.00.€13,599.75Current price is: €13,599.75.
All of our log cabins at Beaver Log Cabins are built to log cabin quality; however they are not Residential Log Cabins. Our Log Cabins are the next best thing to a Residential Log Cabin as an inexpensive substitute without losing any of the aesthetics or quality.
We at Beaver Log Cabins acquire the best timber from Siberia. Our timber grades from 1-3, which meets EU standards and we never use timber grade 4 or above. All of our timber is kiln dried which ensures that the moisture content is below 20% when the log leaves the mill.
The Hatta Log Cabin features as standard:
- Size (m) 3,80 (+2.98 porch) x 3,80 (+2.98 porch)
- Height Side Wall 2300 mm
- Ridge Height 2500 mm
- Wall log 70 mm
- Roof boards 28 mm
- Roof Battens 44×56 mm
- PVC windows and doors
All log cabins which are erected by Beaver Log Cabins are guaranteed for a period of five years from the date of purchase. All the supply-only log cabins are covered by a 12-month guarantee. Beaver Log Cabins terms and conditions apply.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log cabin Mullingar 8.50m x 7.90m
€40,108.75Original price was: €40,108.75.€30,081.57Current price is: €30,081.57. -
Log Cabin Cann 6.00m x 4.15m
€17,846.48Original price was: €17,846.48.€13,384.86Current price is: €13,384.86. -
Log Cabin Ballyragget 6.00m x 8.00m Overhang 1.10m
€23,008.65Original price was: €23,008.65.€17,256.49Current price is: €17,256.49.




Reviews
There are no reviews yet.