| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Log Cabin Width | Log Cabins up to 3m wide |
| Log Cabin Depth | Log Cabins up to 3m depth |
| Log Cabin Height | Under 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 3.00m x 3.00m |
| Foundation Size | 2.80 x 2.80m |
| Cabin Width | 300cm |
| Cabin Depth | 300cm |
| Cabin Height | 247cm |
| Log Cabin Thickness | 58mm Logs |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Apex Roof |
| Door Size | 159cm x 188cm |
| Glass Type | Double Glazed |
Log Cabin Lennart 3.00m X 3.00m + 90cm Overhang
€6,040.36 Original price was: €6,040.36.€4,530.27Current price is: €4,530.27.
The Lennart Log Log Cabin features as standard:
-
58mm interlocking wall logs
-
Double conical tongue and groove for stability
-
PVC Double door half-glazed door
- One large PVC opening window which can be placed in either the left or right wall as required.
-
Wind and watertight connections
-
Minimum 16mm Tongue and Groove Roof Boards
Dimensions:
-
Overall Dimensions: 3.00m x 3.00m
-
Footprint: 2.80m x 2.80m
-
Internal Dimensions: 2.68m x 2.68m
-
Canopy size: 0.90cm
-
Ridge Height: 2.47m
-
Eaves Height: 2.07m
- Door Height including frame: 188cm
- Overhang: +-250mm
Quality Check:
- No Mixed timbers are known as Spruce and Pine mix
- Spruce timber used throughout
- No Finger Joints in-wall logs
- Wind and Watertight Log Connection
- 10-year anti-rot promise (See terms & conditions for warranty information)
- 14% moisture content
- Dutch Standards
SKU
40.0830
Category Bespoke Log Cabins
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Log Cabin Big Ben 5.50m + 3.80m x 4.00m
€20,469.20Original price was: €20,469.20.€15,351.90Current price is: €15,351.90. -
Log Cabin Macroom 5.00m x 5.00m + 1.00m Overhang
€17,444.70Original price was: €17,444.70.€13,083.53Current price is: €13,083.53. -
Log Cabin Rune 5.95m x 5.95m + 2.00m
€17,552.66Original price was: €17,552.66.€13,164.50Current price is: €13,164.50.






Reviews
There are no reviews yet.