| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Wood Type | Impregnated Pinewood |
| Gazebo Width | Gazebos up to 6m wide |
| Gazebo Depth | Gazebos up to 6m depth |
| Gazebo Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 5.50m x 5.50m |
| Cabin Width | 550cm |
| Cabin Depth | 550cm |
| Cabin Height | 375cm |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Pyramid Roof |
Extremo Gazebo 5.50m x 5.50m
€4,160.26 Original price was: €4,160.26.€3,120.19Current price is: €3,120.19.
The Extremo Gazebo features as standard:
- Pressure-treated pine timber
- Unique roof construction
- Instruction manual
Dimensions:
- Overall Dimensions: 5.5m x 5.5m
- Ridge Height: approximately 3.75m
- Height of opening: approximately 2.03m
- Posts: 115mm
- Distance between posts: 4.66m
We highly recommend roof shingles with your Gazebo: The overall finish is transforming your product into a superior Gazebo. Shingles will last for a minimum of 15 years and it is very unlikely you will ever need to replace them. Please note roof felt will need to be replaced regularly every 2 – 3 years.
SKU
42.5050
Category Gazebos
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Hamar XL – Type 3 6.78m x 4.45m
€11,942.70Original price was: €11,942.70.€8,957.03Current price is: €8,957.03. -
Bergen XL – Type 11 13.02m x 4.52m
€20,440.06Original price was: €20,440.06.€15,330.04Current price is: €15,330.04. -
DIY Open-Sided Barn Markelo 6.00m x 4.00m
€7,859.97Original price was: €7,859.97.€5,894.98Current price is: €5,894.98.


Reviews
There are no reviews yet.