| Brand | Tuindeco International B.V. |
|---|---|
| Wood Type | Impregnated Pinewood |
| Gazebo Width | Gazebos up to 4m wide |
| Gazebo Depth | Gazebos up to 6m depth |
| Gazebo Height | Over 2.5m Height |
| Overall Dimensions | 3.40m x 5.90m |
| Cabin Width | 340cm |
| Cabin Depth | 590cm |
| Cabin Height | 310cm |
| Rooms / Areas | 1 Area |
| Roof Type | Pyramid Roof |
Superior Gazebo 3.40m x 5.90m
€3,668.62 Original price was: €3,668.62.€2,751.46Current price is: €2,751.46.
Superior Gazebo 3.40m x 5.90m perfect for outdoor dining and sheltering from the sun. With its large size, there is plenty of room for several guests to dine together.
Supplied in a natural wooden finish and pressured treated for longevity.
The Superior Gazebo features as standard:
- Pressure-treated pine timber
- Instruction manual
Dimensions:
- Overall Dimensions: 3.40m x 5.90m
- Ridge Height: 3.10m
- Height of opening: 2.14m
- Posts: 115mm x 115mm x 2.25m approx.
We highly recommend roof shingles with your Gazebo: The overall finish is transforming your product into a superior Gazebo. Shingles will last for a minimum of 15 years and it is very unlikely you will ever need to replace them. Please note roof felt will need to be replaced regularly every 2 – 3 years.
SKU
42.3459
Category Gazebos
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
Bergen XL – Type 6 9.89m x 4.52m
€13,696.85Original price was: €13,696.85.€10,272.64Current price is: €10,272.64. -
Bergen XL – Type 10 13.02m x 4.52m
€17,422.71Original price was: €17,422.71.€13,067.04Current price is: €13,067.04. -
DIY Open-Sided Barn Tongeren
€4,034.10Original price was: €4,034.10.€3,025.58Current price is: €3,025.58.

Reviews
There are no reviews yet.